www.
Domainler yani Alan adları insanların internet üzerinde bizi bulması için tarayıcıya yazdıkları isimdir.Domain adı , internet üzerinde insanların sizi bulması için tarayıcıya yada Google'a yazdıkları isimdir.Peki domain almak zor mu ? Hayır herkes domain alabilir.Domain senelik bir ücret karşılığında tamamen sizin olur ve en fazla 10 yıla kadar domain süresini uzatabilirsiniz.

Domain fiyatları ne kadar ? Bir domain alırsam ne kadar öderim

 
Domainler'in sabit bir fiyatı vardır ve bu fiyat genelde çok cuzi bir fiyattır.Domain fiyatları alacağınız domainin uzantısına göre değişiklik gösterebilir.Genel olarak en fazla rağbet gören domain uzantısı .com , .net , .org domain uzantılarıdır. Diğer domain uzantıları için senelik yenileme , yeni kayıt , yada bir başka firmaya transferleri durumunda firmaların sizden alacağı ücretler belirlidir.Aşağıda örnek domainler ve ücretleri yanlarında belirtilmiştir.

domain uzantıları ve fiyatları

IP Adresleri ve domain ile bağlantıları nedir ?

 
IP adresi bilgisayarların birbirleri arasında iletişim sağlayabilmelerini sağlayan bir protocoldür.Web siteleride basit olarak bir bilgisayardan internete yayınlanırlar.İşte bu web sitelerinin bulunduğu bilgisayarların ip adresine bağlanmak yerine ve web siteleri için sürekli ip türetmek biraz zor ve zahmetli bir iş olacağı için biz domain adlarına ihtiyac duyarız.Bir Alan adı aldınız yani domain , bu domaini IP Adresine entegre ettiğiniz zaman artık rahatlıkla bu isimi tarayıcıya yazarak siteye ulaşabilirsiniz. Örnek olarak : herhangi bir web sitesinin alan adını ( domain adı ) ipsorgulama.net adresinden sorgulayın.Göreceksiniz ki bu domain bir ip numarasına bağlıdır.

DNS NEDIR ( DOMAIN NAME SYSTEM ) NE İŞE YARAR ?

 
Aslında yukarıda bahsettiğimiz durumu gerçekleştirmek için dns'ye ihtiyac duyarız.Domain adlandırma sistemi ( dns ) sayesinde bir ip adresini ve bir domain adını birbirine ilişkilendirmiş oluruz.  Bunun sebebi kullanılması pek mantıklı görünmyene web sitelerine ip adres ile bağlanma sorununu gidermek içindir.Dns sayesinde bir web sitenin yada bilgisayarın konumu belirlenebilir.

Domain uzantıları ve kullanılma alanları

 
Domain uzantıları genel olarak ilk ortaya çıktıklaında aşağıda belirttiğim amaçlar için yapılandırılmışlardır ancak şimdilerde .com , .net ,.org uzantıları genelde ilk kapan alır mantığıyla alınıyor ve bir çok amaç için kullanılabilir.Ama .edu , .gov gibi uzantılar halen resmi  , ciddi kurumlar içindir.

Alt domain nedir ? Alt domain nasıl oluşturulur ?

 
Alt domain ( Sub domains ) diye geçer cpanel yada plesk panellerde.Alt domain ücretsizdir ve aldığınız domaine sonsuz tane alt domain açmanız mümkündür.Tabi almış olduğunuz web hosting buna izin veriyorsa.Alt domainler alacağınız domainle uyumlu olursa  çalışmalarınızı bunun üzerindende yapabilirsiniz.Örnek olarak nedir.com sitesine ait sub domainleri görmek için google'a site:nedir.com yazabilirsiniz. http://domain.ipsorgulama.net http://hosting.ipsorgulama.net    


IPSorgulama.net - Domain sorgulama